23 Temmuz 2024

SEO Makaleler

SEO – Teknoloji, Bilişim, İnternet Dünyasından Haberler

Dünyanın ilk uzaylimanı

ABD’nin New Mexico eyaletinde dünyanın ilk uzay limanı kuruluyor. Zengin uzay turistleri, uzaya buradan fırlatılacak. ABD’nin New Mexico eyaletinde dünyanın ilk uzaylimanı kuruluyor. Varlıklı müşterilerin uzay yolculuğuna çıkaracak roketlerin fırlatılacağı dünyanın ilk uzaylimanı, Virgin speceport’un temeli atıldı. Talihli yolcular, 2010 kadar yakın bir tarihte sadece 200 bin dolar karşılığında hayatlarının en inanılmaz tecrübesini yaşayabilecekler.200 milyon dolar değerindeki devlet destekli uzaylimanı projesinde fırlatılan roketlerin içindeki uzay turistleri, beş dakikası yerçekimsiz olmak üzere iki saatlik bir seyahat yapacak.

Bir havaalanı gibi çalışacak olan uzaylimanı, uzay şirketlerine kiralama karşılığında yer de sağlayacak.

Sir ichard Branson tarafından ticari uzay yolculuğu seferleri düzenlemek için kurulmuş olan Virgin Galactic şirketi uzaylimanı projesinin sahibi.

Şirket internet sitesinde yolculara unutulmaz bir deneyim vadediyor: “Hedefimiz size halatınızın en inanılmaz deneyimini yaşatmak.”

Uzay limanı yöneticisi Steve Landenee, “Bu gerçek! Artık kağıt üzerinde projelerden söz etmiyoruz” diyor.

Landeene’ye göre, Spaceport America, uzay turizminin ötesinde. Tesis aynına zamanda tıbbi araştırmalar ve iletişim projeleri gibi başka girişimleri de tetikleyecek.

XCOR ve Armadillo gibi rakip uzay şirketleri, 95 bin dolara uzay gemisi uçuşları üzerinde çalışırken, uzay seyahatlerinin yaygınlaşması durumunda Virgin Galactic’in fiyatlarının da düşebileceği belirtiliyor.

Virgin Galactic, New Mexico’nun yanı sıra, İsveç’in kuzeyinden de uzaya yolcu taşımacılığı yapmak istiyor.

Gelecek dört yılda 500 işçinin çalışacağı projenin ekonomiyi canlandırması da umut ediliyor. Landeene, uzaylimanının istihdam yaratacağını, öğrenciler açısından teşvik edici olacağını ve bunların yanı sıra uzun vadeli ekonomik faaliyetleri de etkileyeceğini belirtiyor.

Virgin Galactic, yolcularını atmosferin dışına Amerikalı uzay gemisi tasarımcısı Burt Rutan’ın tasarladığı uzay gemisiyle gönderecek. Gemi hala yapım aşamasında bulunuyor. 2004’te Rutan’ın SpaceShipOne’ı özel olarak üretilmiş uzaya ulaşan ilk gemi olmuştu.

Spaceport America’nın pistinin gelecek yaz tamamlanması bekleniyor. Terminal ve hangarın ise Aralık 2010’da kiracılar için hazır olması gerekiyor. Terminalin 8 kilometre uzağında roketler için 6 metrelik fırlatma rampası bulunuyor. Daha çok deneysel amaçlı kullanılan rampa son iki yılda işlevsel hale getirildi.

Virgin Atlantik’in internet sitesinde, deneyim şöyle tarif ediliyor: “Fırlatmanın etkisiyle arkaya doğru iyice itildiğinizi hissedecek, ama roket motorunun sesiyle büyüleceneceksiniz ve saniyeler içinde, ses hızını üç kat aşarak sürat kazanırken gözleriniz yaşaracak.”

About The Author

İş Dünyasından Haberler - Tanıtım Videosu - Sosyal Medya Yönetimi
deneme bonusu veren siteler