23 Haziran 2024

SEO Makaleler

SEO – Teknoloji, Bilişim, İnternet Dünyasından Haberler

Twitter’a yasak

Villanueva’nın soyunma odasından Twitter’la mesaj atması, Beasley’in uyuşturucu paketi görünen fotoğrafıyla yaşanan sıkıntılar Stern’i harekete geçirdi. Shaq, “NBA’in marka değerine zarar verdiler” diyerek yasağa destek oldu. ABD Profesyonel Basketbol Ligi (NBA) yönetimi getirdiği yasaklarla, hem oyuncuların hem de ligin imajını korumaya çalışıyor. NBA yönetimi, biletli seyircilerin maç izlemelerine kolaylık sağlamak için yeni bir uygulama getirdi. Buna göre, maç esnasında sahadaki beşte yer almayan oyuncuların, benchte ayağa kalkmaları tamamen yasaklandı. 2009-10 sezonundan itibaren hakemler yedek oyuncuları ayakta gördükleri ilk anda kenar yönetime uyarıda bulunacak ve oyuncuların basket sonrası (sevinmek için bile olsa) ayağa kalkmalarına izin vermeyecek. Artık oturalım beyler Hâlihazırda zaten kenarda ayağa kalkmak yasak. Ancak hakemler, oyuncuların genellikle sevinç gösterileri ve uğur denemelerine hoşgörüyle yaklaşıp, bu durumda uyarılarını kullanırken cimri davranıyorlar. Başkan David Stern’in tüm takımlara gönderdiği uyarıda yazdığı üzere, bu sene benzer durumlarda teknik fauller bol keseden dağıtılacak.

Başkana göre bu yeni uygulamanın bir mantığı var. Asıl amaç, ön sıralarda 1000-1500 dolarlık bilet sahiplerine rahat maç izletmek. Yani Stern sayesinde koltuk sahipleri önlerindeki oyunculara “Çök, çök, çök” ya da “Artık oturalım beyler” diye bağırmak zorunda kalmayacaklar! Uğur için takımlarının ilk basketine kadar ayakta duran Los Angeles Lakers ve Cleveland Cavaliers oyuncularının yeni uygulamaya nasıl bir tepki göstereceği merak konusu. Geçtiğimiz yılın en değerli oyuncusu LeBron James, “Duygularımızı göstermek oyunun bir parçası. Bu kadar iyi oynamamızın bir sebebi de kenardan birbirimize verdiğimiz destek” derken, uygulamanın oyuncular için çok zor olacağını söyledi. Yasaklar genelde ihtiyaçlardan ortaya çıkıyor. Stern, oyuncuların saha içi ve saha dışındaki davranışlarını kontrol etmek için zaman zaman bu tip kuralları uygulamaya koymaktan çekinmiyor.

Sosyal kısıtlamalar

David Stern, 2005 yılında NBA’de kılık kıyafet yönetmeliğini yürürlüğe koyunca, oyuncular işe gidip gelirken daha resmi kıyafetler giymek zorunda kalmışlardı. Allen Iverson’ın önderliğindeki birçok isim bu uygulamaya karşı çıkmış, hatta Stern’i ırkçılıkla suçlamıştı. Fakat her şey geride kaldı ve şimdilerde oyuncular maçlardan önce şık takım elbiseleriyle arz-ı endam ediyorlar. Tıpkı Mahmut Hoca ve Hababam Sınıfı gibi. Öğrenciler hep karşı çıksalar da, sonunda hocanın dediğine gelip doğru yolu buluyorlar.

Başkan Stern, bu yaz oyuncuların imajlarını korumak için kılık-kıyafetin haricinde sosyal açıdan da bazı kısıtlamalar getirme kararı aldı. NBA yönetiminin tüm takımlara gönderdiği uyarıya göre oyuncuların sosyal paylaşım sitelerindeki hareketlerine bazı kısıtlamalar getirildi. Uyarıda basketbolcuların maçın başlamasına 45 dakika kala bu tip siteleri kullanmalarını yasaklayan Stern, maç sonrası röportajlar bitene kadar da bu yasağın devam edeceğini belirtti. Şüphesiz ki bu yasağın bir numaralı sebebi, Detroit Pistons’ın twitter.com bağımlısı forveti Charlie Villannueva.

Devredeki mesaj kızdırdı

Dünyayı saran twitter furyasının NBA’de yankı uyandırması, geçtiğimiz sezon Milwaukee Bucks’ta forma giyen Charlie Villanueva’nın bir maç esnasında siteye mesaj göndermesiyle oldu. Boston Celtics ile oynadıkları maçın devre arasında “Soyunma odasında gizlenerek yazıyorum. Celtics ile oynuyoruz, ilk yarı berabere bitti. Koç daha sert olmamızı istiyor. Sorumluluk almalıyım” yazan Villanueva, böylelikle maç içinde mesaj yazarak NBA tarihinde kendin