01 Ekim 2023

SEO Makaleler

SEO – Teknoloji, Bilişim, İnternet Dünyasından Haberler

Microsoft-Yahoo anlaşmasına onay

Microsoft’un Yahoo’nun internet arama ve arama reklam kollarını satın alma planları Avrupa ve ABD’de yetkili makamlar tarafından uygun görüldü.

Avrupa Komisyonu anlaşmanın serbest rekabeti ciddi şekilde etkilemeyeceği sonucuna vardı.

Anlaşma ile Yahoo’nun internet sitesi, Microsoft’un Bing arama motorunu kullanacak, Yahoo da Bing için reklam ve satış hizmetlerini sağlayacak.

Microsoft on yıllık anlaşmanın ilk beş yılı süresince arama motoru gelirlerinin yüzde 12’sini kendine alıp kalan yüzde 88’i Yahoo’ya bırakacak.

Microsoft, bu yolla Google’ın çok ağırlıkla egemen olduğu arama motoru piyasasındaki payını artırmaya çalışıyor.

Daha sıkı rekabet

Avrupa Komisyonu kararının gerekçesinde Microsoft ve Yahoo’nun Avrupa arama motoru piyasasındaki payının sadece yüzde 10 olduğuna dikkat çekti.

Sektörün yüzde 90’ını Google denetliyor.

Komisyon, yaptığı araştırmadan, bu anlaşmanın internet arama ve arama reklamları alanında Microsoft’un güçlenmesini sağlayarak, Google’ın karşısına daha güçlü bir rakip çıkartacağı sonucuna vardığını açıkladı.

İki şirket arasındaki on yıl süreli anlaşma ABD’de de Ticaret Bakanlığı’nın onayını aldı.

Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı Steve Ballmer okyanusun iki yakasında da düzenleyici makamların anlaşmaya onay vermesinin “heyecan verici bir dönüm noktası” olduğunu söyledi.

Yahoo Yönetim Kurulu Başkanı Carol Bartz da iki firmanın arama alanında devrim yapacak bir ittifak oluşturduklarını kaydetti.

Ama bazı internet uzmanları Microsoft’un, bu anlaşma ile bile Google’ın bu alandaki tekelini etkilemesinin güç olduğunu söylüyorlar.

About The Author

İş Dünyasından Haberler - Tanıtım Videosu - Sosyal Medya Yönetimi - Mp3 indir