23 Temmuz 2024

SEO Makaleler

SEO – Teknoloji, Bilişim, İnternet Dünyasından Haberler

Google’ın Gizemli Sitesi: 1e100

1e100.net, Google tarafından Kasım ayında kurulan bir web sitesi. Birçok kişinin sistemi bu web sitesi ile iletişim halinde. Bu yeni site, internet trafiğinin 3%’ünü ele geçirmiş bulunmakta ve Alexa sıralamasında ise 44. sırada yer alıyor. Google’dan resmi bir açıklama gelmemesine rağmen, birçok Google servisi bu web sitesi ile iletişim halinde gözükmekte.

Henüz bu site hakkında bilinen bir şey olmasa da ismi Google için önemli. Bazı kullanıcıların zararlı yazılım sandığı bu uygulama Google’ın altyapı hizmetleri ile alakalı bir site.

1e100 , 10 üzeri 100 demek yani, Googol anlamına geliyor. Google’ın kurulduğu yıllarda alternatif olarak düşünülen bu isim, büyük miktarda verileri saklamak için düşünülmüş. Bu site de Google’ın sürekli artan altyapısının adı ve göstergesi.

Google’ın şu anda 40 veri saklama merkezi bulunmakta fakat Google’ın amacı bu merkezlerin sayılarını oldukça yükseltmek ve 1-10 milyon arası Google sunucusu yaratmak.

Google’ın belirttiğine göre bu adres Reverse DNS Lookup yapıyor yani sunucu tanımlanmasına yardım ediyor.Ayrıca Gmail üzerinden anti-spam hizmetlerine yardımcı oluyor.Google Chrome, Youtube, Google Chat, Google Ansense, Google Analytics, Gmail, Google Earth gibi birçok uygulama bu web site ile etkileşim halinde.

Fakat tespit tam olarak doğrulanamıyor. Çoğu kişide bu bağlantı gözükürken testlerde ise görülemiyebiliyor. Alexa istatistiklerine göre ise internete bağlı her bilgisayarda bu web site ile iletişim bulunmakta.

1e100 sitesi hakkında farklı bir tahmin ise Google’ın, Spanner uygulaması.Google Spanner projesi, tüm dünyayı Google sunucuları ile sarıp, internet yükünü eşit olarak paylaştırmak. Yani internetin tümünü kopyalamak.

Google’dan henüz tam olarak resmi açıklama gelmemesine rağmen gelecek günlerde 1e100’ün yani Googol hakkında açıklama gelecek gibi gözüküyor

bildirgec

About The Author

İş Dünyasından Haberler - Tanıtım Videosu - Sosyal Medya Yönetimi
deneme bonusu veren siteler