23 Haziran 2024

SEO Makaleler

SEO – Teknoloji, Bilişim, İnternet Dünyasından Haberler

Facebook içerik bulmada Google’ı geçti

Web analizleri yapan Compete adlı şirket tarafından yapılan çalışmaya göre, kullanıcılar artık Facebook’u İnternet sitelerine geçiş olarak kullanıyorlar ve site bu anlamda Google’ı geride bırakmış durumda.

Uzmanlara göre, arama makineleri içerik bulmada hala kritik bir rol sahipler ancak sosyal medya sitelerinin portal gibi çalışmaları onlara büyük avantajlar sağlıyor.

Gigya’dan Dave Yovanno, kullanıcıların kendi keşfettikleri sitelerde geçirdikleri zamanın azaldığına ve İnternet gezintilerinin artık arkadaş tavsiyesi ekseninde gerçekleştiğine dikkat çekiyor.

Bazı uzmanlara göre sosyal medya İnternet’in ‘yeni nesil arama makinesi’ bile olabilir. Google’ın Buzz adlı servisiyle sosyal medyaya dahil olması, sosyal medyanın ‘arama’ gibi önemli bir gücü eline geçirebileceğini gösteriyor.

Yıllar boyunca içerik geliştiriciler, arama sonuçlarında üst sıralarda görünebilmek için arama makinesi optimizasyonu üzerinde çalıştılar. Şimdiyse yeni bir alan doğuyor: Sosyal medya optimizasyonu.

Uzmanlar, artık İnternet’te bilgiye ulaşmak için birden çok yöntem olduğuna dikkat çekiyor ve pazarlamacıların geleneksel aramaya ek olarak sosyal pazarlamaya da odaklanmaları gerektiğini söylüyorlar.

Compete’in rakamlarına göre, geçtiğimiz Aralık ayında Yahoo, MSN ve AOL gibi ana İnternet portallerine ziyaretçi trafiğinin yüzde 15’i Facebook ve MySpace üzerinden gerçekleşti. Bu trafikteki aslan payı ise yüzde 13’le Facebook’a ait.

Akşam

About The Author