23 Haziran 2024

SEO Makaleler

SEO – Teknoloji, Bilişim, İnternet Dünyasından Haberler

Çin’den ABD’ye beyaz bayrak

Arama motoru Google’ın Çin’de yasaklanması ile gerginleşen Çin-ABD ilişkilerini Çin başbakanı Wen verdiği sıcak mesajlarla yumuşatmaya çalışıyor.

Çin Başbaşkanı Wen Jiabao,  dün yaptığı açıklamada 2010 yılında ABD ile ikili ilişkilerinde çatışmaya girmek istemediklerini söyleyerek ” beyaz bayrak” açtı.

Wen, hükümete ait web sitesinde yaptığı açıklamada, Çin ve ABD arasındaki anlaşmazlıkların karşılıklı iyi niyet ve görüşmelerle çözülebileceğini her ikisi de ihracatçı olan ülkelerin birbirleri için önemli pazarlar olduklarını söyledi.

ABD’ye, Çin’in teknoloji ürünlerine pazarlarını açması yönünde çağrıda bulunan Başbakan Wen, ABD ile iyi ilişkilerinin sürmesi gerektiğini de belitti.

ABD’nin Çin mallarına yönelik kısıtlamalarının her iki ülkenin ihracatını olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Çin Başbakanı Wen, ” Umuyoruz ki Çin ve ABD ticari ilişkileri dengeli ve sürdürülebilir olur. Amacımız, bu konuda uluslararası bir denge yaratmaktır” dedi.

Çin hükümeti ABD’li arama motoru Google’ın Çin’deki erişimini engellemiş ve bu kısıtlama ABD-Çin’in ticari ilişkilerini olumsuz etkilemişti.

ABD bu gelişmeler üzerine Çin mallarına yönelik kısıtlama kalemlerini genişletmiş ve Çin ürünlerinin ABD pazarına girmesini engellemişti.

Çin resmi kayıtlara göre 384 milyon kullanıcı ile dünyanın en çok online nüfusuna sahip.

About The Author