23 Temmuz 2024

SEO Makaleler

SEO – Teknoloji, Bilişim, İnternet Dünyasından Haberler

Bu kaset neden boş?

Korsanla savaşta sanatçı faktörü.

Ünlü bir grubun 1981’de piyasaya sürdüğü bu kasetin bir yüzü boştu. İşte çok güleceğiniz nedeni…

Müzik endüstrisinin önde gelen isimleri her fırsatta internetin korsanı kolaylaştırdığını ve yaygınlaştırdığını söylüyorlar. Ama aslında korsan internet öncesinde de çok yaygındı. Kayıt yapabilen kasetçalarların piyasaya çıkması korsanın yayılmasında büyük bir rol oynamıştı. Ama o zamanlarda da endüstri korsana karşı farklı yöntemlerle mücadelesini sürdürüyordu. 1980’lerde en büyük korsan karşıtı kampanya “Evde kayıt yapmak müziği öldürüyor” sloganıyla dikkat çekiyordu.

Bu kampanyanın korsanı azaltmak adına pek bir aşama kaydettiğini söylemek mümkün değil. Daha çok sloganı nedeniyle sıklıkla alay konusu olmuştu. Bu sloganla ilgili en popüler şakalardan biri ise “Evde yemek yapmak restoranları öldürüyor” t-shirt’leri giymekti.

Ama bazı ünlü guruplar da bu mücadele ile dalga geçmeyi ihmal etmediler. 1981 yılında yayınlanan ilginç bir albüm ve güldüren hikayesi haberimizin ikinci sayfasında…

Gel de gülme: Bu kasetin bir yüzü neden boş?

Ama o dönem telif hakları savunucularına karşı koyanlar sadece korsanlar değil. Bazı müzik grupları da kendi tepkilerini veriyorlardı. İşte bu sayfada gördüğünüz kaset ünlü Punk grubu Dead Kennedys’in 1981 yılında piyasaya çıkardığı In God We Trust, INC albümüne ait. Albümün kabında özel bir şey yok ama kaseti kabından çıkardığınızda, B yüzünde ilginç bir not ile karşılaşıyorsunuz. Notta: “Evde kayıt yapmak müzik endüstrisinin karlarını öldürüyor. Yardımcı olabilmeniz için bu yüzü boş bıraktık” yazıyordu.

Değişen zamanlara şartlara ayak uydurmakta zorlanan müzik endüstrisinin internet kullanıcıları karşısında düştüğü çaresizliğin aslında 30 yıl öncesinden gelen bir durum olduğuna en güzel örneklerden biri…

About The Author

İş Dünyasından Haberler - Tanıtım Videosu - Sosyal Medya Yönetimi
deneme bonusu veren siteler