23 Temmuz 2024

SEO Makaleler

SEO – Teknoloji, Bilişim, İnternet Dünyasından Haberler

Bilim adamları Bolt’un rekorunu tartışıyor

Berlin’de yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 100 metreyi 9.58 saniyede koşarak inanılması güç bir dünya rekoru kıran Jamaikalı atlet Usain Bolt’un başarısı uzmanlar arasında da tartışma konusu oldu. 9.58 saniyede 100 metre koşmak. Bir insan gerçekten bu kadar hızlı koşabilir mi? Hem de doping olmadan tamamen temiz bir şekilde. Jamaikalı atlet Usain Bolt’un bu başarısı bilim adamları arasında da tartışmalara neden oldu. Mainz Üniversitesi profesörlerinden Perrick le Simon, bunun mümkün olduğuna inanıyor. Simon, “Nüfus genetiğine bakarsanız olabilir. Eğer yeterince insanı 100 metre koşturup, yeterince uzun beklerseniz, o zaman size sanki başka bir yıldızdan geliyormuş gibi görünen bir yetenek ortaya çıkacaktır” diyor. Bazı dopingler tespit edilemiyor

Simon’a göre, dünyada 2.40 metre boyunda ya da daha uzun insanlar var olabiliyorsa, o zaman başka alanlarda da genetik yapısı çok büyük farklılık gösteren insanlar bulunabilir.

Profesör Perrick le Simon sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bolt konusunda da böyle bir farklılığın var olup olmadığı konusunda kesin bir yanıt veremem. Ancak bütün spekülasyonlarda ortaya atılan problem de bu. Temiz miydi, değil miydi? Sonuç olarak bunu bilmiyoruz. Bu konuda emin olmak istiyorsak, o zaman daha farklı bir anti-doping sistemi ya da farklı bir test sistemi geliştirmeliyiz. Her şeyden önce performans artırdığını bildiğimiz, ancak şu anda ispatlanamayan maddelerin kanıtlanmasını sağlayan çalışmalara daha fazla yatırım yapmalıyız. Mesela büyüme hormonları. Gen transferinin kullanıldığı gen dopinginin çeşitleri tespit edilemiyor.”

Bolt uzmanları şaşırtmadı

Perrick le Simon, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nda gen dopingi uzmanı olarak görev yapıyor. Şu anda üzerinde çalıştığı konu ise gen dopingini kanıtlama metotları. Bolt’un 9.58 saniyelik rekoru pek şaşırmayan Simon şunları söylüyor:

“Bolt’un 16 – 17 yaşlarındaki performansı, tamamen standartların dışındaydı. Ancak Bolt, oradan başlayıp gelişim evreleri geçirdi. Yani normal bir yaşta, dünya klası doğrultusunda ilerleyen bir atlet için söylenebilecek evreler. Bu performans gelişiminde bana göre, göze batan bir şey yok.”

22 yaşında pek çok kişiyi geride bıraktı

Peki Usain Bolt gerçekten dopingsiz ve tertemiz ise onu bu kadar farklı yapan ne? Yenilmez kılan ne?

Alman Atletizm Federasyonu (DLV) Spor Direktörü Jürgen Mallow ise şöyle konuşuyor:”Usain Bolt, diğerlerinden daha iyi sprint yapıyor. Bu nedenle daha hızlı. Onu diğerlerinden farklı kılan da işte bu muhteşem koşu tekniği.”

Ancak doping alıp almadığı kesin olarak bilinmiyor. Jamaikalı atlet, daha henüz 22 yaşında pek çok kişiyi geride bıraktı. Doping kullandığı için iki yıl pistlerden men edilen ünlü İngiliz atlet Dwaine Chambers, olimpiyat stadında yıllar öncesinde olduğu gibi çok hızlı koştu ve 10 saniyede hedefe ulaştı. Ancak bu arada Bolt neredeyse şampiyonluk turunu atmaya başlamıştı bile.

Deutsche Welle

About The Author

İş Dünyasından Haberler - Tanıtım Videosu - Sosyal Medya Yönetimi
deneme bonusu veren siteler