23 Temmuz 2024

SEO Makaleler

SEO – Teknoloji, Bilişim, İnternet Dünyasından Haberler

101 Milyon Adet Akıllı Telefon Satıldı

2011 yılı mobil dünya adına birçok önemli olaya tanıklık ediyor. Daha güçlü donanıma sahip akıllı telefonlar bekliyorduk elbette ancak çift çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefonların böylesine hızlı bir yükseliş yaşayacağı pek de beklenen bir gelişme değildi. Şu an pazara baktığımızda tüm markaların üst düzey cihazlarının çift çekirdekli işlemcilere sahip olduğunu görüyoruz.

2011 yılının ilk çeyreğine damga vuran olaylardan biri de tabletlerin müthiş bir tabana yayılması oldu. iPad ile başlayan tablet dalgası tüm teknoloji firmalarını harekete geçirdi. Sadece akıllı telefon üreticileri değil, bilgisayar üreticileri de kendi markalarını taşıyan tabletleri sırasıyla duyurdu. Tüm bu sonuçlara baktığımızda gelişmelerin mobil işletim sistemleri lehine bir ilerleme kaydettiğini görüyoruz.

Elbette ki tabletler böylesine yaygınlaşırken akıllı telefon satışları da gerilemiyor. Canalys isimli araştırma şirketinin 2011’in ilk çeyreği için yayınladığı araştırma sonuçlarına göre bu dönem içersinde tam 101 Milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleşmiş. Bu rakam 2010 yılı ile kıyaslandığında %83’lük bir artışa tekabül ediyor ki bu da pazarın inanılmaz boyutlarda genişlediğinin açık bir göstergesi. 2010 yılında ilk üç aylık dönemde satılan akıllı telefon sayısı 55.2 Milyon olarak gerçekleşmişti.

İşletim sistemlerinin payına baktığımızda da şaşırtıcı rakamlara rastlanmıyor. Emektar mobil işletim sistemi Symbian ile Nokia, 24.2 Milyon adetlik bir satış rakamına ulaşmayı başarmış. Google’ın 2.5 yaşındaki mobil işletim sistemi Android ise 35.7 Milyon adetlik satış rakamı ile %35’lik bir pay elde etmiş.

Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

About The Author

İş Dünyasından Haberler - Tanıtım Videosu - Sosyal Medya Yönetimi
deneme bonusu veren siteler