02 Ekim 2023

SEO Makaleler

SEO – Teknoloji, Bilişim, İnternet Dünyasından Haberler

Google’ın stratejik tehdidi

Google’ın Çin pazarından çekilme tehdidinde bulunması, aslında şirket açısından kritik bir karar değil. Ayrıca Google’dan yapılan açıklama ile pazarı terk etme haberi yalanlandı.

Çin’de arama motorları arasında ilk sırayı Baidu alıyor. Google’nin bu pazardaki payı tahminlerin altında.

Comscore adlı piyasa araştırmaları ve danışmanlık şirketinin araştırmasına göre, geçtiğimiz kasım ayında Google’ın arama motorunu kullanan Çinlilerin oranı sadece yüzde 15,1’di. Diğer bazı kaynaklara göreyse bu oran yaklaşık yüzde 30 civarında. Ülkedeki kullanıcıların yüzde 60 ila 70’i ise Çin hükümeti tarafından sıkı bir şekilde denetlenen arama motoru Baidu’yu tercih ediyor.

Üstelik Google 22 milyar Amerikan doları tutan 2008 yılı cirosunun sadece çok küçük bir bölümünü Çin’de elde etti. Bu nedenle uzmanlar, Google’ın Çin piyasasından çekilmesinin, firma için bir felaket olmayacağı yorumunu yapıyor.

Google’ın geçtiğimiz yıl Çinli firmaların reklamlarından elde ettiği yaklaşık 200 milyon doların sadece 90 milyonu Google’ın Çin sayfası üzerinden gerçekleşti. Firmanın şu anda Pekin, Şangay ve Guangzhou’da yüzlerce çalışanı olan büroları bulunuyor.

Geçtiğimiz pazar günü Google’dan yapılan açıklamayla Çin pazarından çıkılacağı haberleri de yalanlandı.

About The Author

İş Dünyasından Haberler - Tanıtım Videosu - Sosyal Medya Yönetimi - Mp3 indir